Asset Publisher Asset Publisher

Pszczoły przy Nadleśnictwie Jagiełek

Ustawienie ula przy siedzibie nadleśnictwa to jeden z pomysłów na stworzenie nowych miejsc na gniazdowanie pszczół

Pszczoła miodna jest gatunkiem owada, który występuje nie tylko w hodowlach, lecz również w naszych lasach w miejscach naturalnych. Jednym z takich miejsc jest barć – sztuczna dziupla wydrążona w drzewie. Jednak najpopularniejszym miejscem gniazdowania pszczół jest specjalna budka zbudowana z grubych desek. Jedną z takich budek ustawiliśmy przy siedzibie naszego nadleśnictwa. Na razie mamy jedną rodzinę pszczelą, lecz w przyszłości może uda nam się założyć całe kolonie. Nadleśnictwo Jagiełek jest usytuowane w parku miejskim, na obrzeżach miasta, dlatego też jest to doskonałe miejsce na rozwój całych populacji pszczół miodnych.

Warto pamiętać, że pszczoły zapylają ponad 70 proc. gatunków roślin. Z roślin tych powstaje jeden z najlepszych składników odżywczych naturalnego pochodzenia – miód, dlatego rola pszczół w ekosystemie jest nie do przecenienia. Ważną informacją jest to, że bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niskie plony.

Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Wieczorek prezesowi Rejonowego Koła Pszczelarzy w Olsztynku za użyczenie ula oraz pomoc podczas transportu i ustawieniu.