Lista aktualności Lista aktualności

Niecodzienna lekcja o lesie i nie tylko…

W dniu 18 kwietnia br. dzieci ze szkoły podstawowej w Gietrzwałdzie wraz z rodzicami uczestniczyli w tak zwanej „zielonej klasie" na terenie Leśnictwa Mitelki.

Wycieczka zaczęła się od odwiedzenia Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Olsztyńskie w Łajsach. Tam dowiedzieliśmy się jakie ryby występują w słodkich wodach naszych jezior. Następnie przez lornetki można było obserwować i rozpoznawać ptaki, które przelatywały oraz zatrzymywały się na pobliskich stawach hodowlanych.

Przygoda w lesie zaczęła się od wywieszenia pułapek feromonowych na kornika drukarza. Owad ten jest jednym z najgroźniejszych szkodników naszych lasów. Dzieci dowiedziały się, że nie wszystkie korniki złapią się w pułapki, a służą one bardziej do obserwacji ich liczebności.

Następnie udaliśmy się w pobliże powierzchni gdzie pozyskiwane było drewno. Znak ZAKAZ WSTĘPU – ŚCINKA DRZEW ostrzega o niebezpieczeństwie i zakazie przebywania na powierzchni, gdzie odbywają się prace leśne.  W tym dniu jednak prace nie były prowadzone i mogliśmy bezpiecznie przebywać w pobliżu powierzchni manipulacyjnej. Dzieci bardzo dobrze wiedziały do czego potrzebne jest drewno, ale nikt nie wiedział jak leśnicy je mierzą. Zatem taśmy i średnicomierze poszły w ruch. Pomiar długości oraz średnicy leżącego drewna to dla tak zorganizowanej grupy żadna trudność. Dzieci mogły również dowiedzieć się krok po kroku co dzieję się z drewnem po jego ścięciu.

Następnie udaliśmy się na pobliską ścieżkę przyrodniczo-leśną w miejscowości Guzowy Piec i posprzątaliśmy ją ze śmieci. Pozostawianie śmieci w lesie niestety ciągle jest obecne. Przy okazji jednak grupa mogła zaobserwować działalność bobra. Tym razem na żywo można było zobaczyć prawdziwą, świeżo powstającą tamę bobrową.

Zakończenie wycieczki miało miejsce w izbie edukacyjnej, gdzie oprócz ogniska miały miejsce gry i zabawy edukacyjne na świeżym powietrzu.