Lista aktualności Lista aktualności

LIPIEC W LESIE

Lipiec, to nie tylko wakacje ale także pełnia życia leśnego. Drzewa i krzewy urozmaicają różnego rodzaju zawiązki nasion i owoców a nasza pospolita czarna jagoda – borówka czernica, obfituje już w dojrzałe owoce. Natomiast większość zwierząt leśnych zajmuje się młodym potomstwem, przystosowując je powoli do samodzielnego życia.

A między leśnymi ostępami pracownicy Służby Leśnej Lasów Państwowych wykonują swoje codzienne obowiązki służbowe. Nie tylko chronią lasy przed szkodnikami, między innymi przed kornikiem drukarzem i brudnicą mniszką ale także pielęgnują uprawy młodych drzewek na przykład poprzez wykaszanie chwastów. Wykonują także zaplanowane zabiegi tak zwane „trzebieże” w drzewostanach, wyznaczają drzewa do usunięcia w kolejnych latach czy porządkują zręby aby przygotować powierzchnie dla młodego pokolenia. Jednym słowem lipiec w lesie dla leśnika, nie ma nic wspólnego z wakacjami.

Zbiór runa leśnego cieszy się szczególnym zainteresowaniem, dlatego warto przypomnieć kilka zasad zbioru i przechowywania owoców borówki czernicy czyli czarnych jagód. Zasada zbioru jest bardzo prosta, należy zrywać owoce z krzewinek, tak aby ich nie uszkodzić, oczywiście bez liści w przewiewne łubianki lub koszyczki. I tak zebrane owoce można przechowywać w chłodnym miejscu nawet przez kilka dni. Zbiór i przechowywanie owoców w wysokich czy szczelnych pojemnikach, powodujeich zgniatanie pod własnym ciężarem, a w sprzyjających warunkach także szybszą fermentację. Wtedy, takie owoce są nietrwałe i należy je jak najszybciej spożytkować. Natomiast jagody zebrane w łubianki, które jeszcze nie puściły soku, można nieumyte przechowywać przez kilka dni w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu lub w lodówce. Nie ma to jak naleśniki czy pierogi ze świeżymi jagodami, smakują wyśmienicie i posiadają wiele właściwości leczniczych. Między innymi wpływają pozytywnie na oczy, obniżają poziom złego cholesterolu czy pomagają w problemach żołądkowo-jelitowych. Mają jednak jedyną wadę, pozostają po nich trudne plamy do usunięcia z ubrań, a reszta to już tylko zalety.

Musimy jednak pamiętać, że nie można niszczyć roślin a także używać do zbioru jagód różnego rodzaju przyrządów tzw. maszynek, zbieraczek czy grzebieni. Używanie zakazanych przyrządów do zbioru powoduje obrywanie dużej ilości liści borówki czernicy czyli okaleczanie rośliny, a także uszkodzenia podziemnych części - kłączy, łączących ze sobą całe połacie krzewinek. W konsekwencji w kolejnych latach skutkuje to obniżeniem owocowania i stopniowym zanikaniem rośliny. Pamiętajmy, nie niszczmy roślin podczas zbiorów owoców aby zachować bioróżnorodność dla przyszłych pokoleń. Pracownicy Straży Leśnej i Służby Leśnej w trosce o ochronę naszych lasów kontrolują prawidłowe sposoby zbioru owoców runa leśnego.   

W okresie wakacyjnym chętniej spędzamy wolny czas w lesie, dlatego bardzo ważne jest nasze zachowanie. Pamiętajmy, że las nie jest wysypiskiem śmieci a naszą wspólną wizytówką. Szczególnym zagrożeniem w okresie letnim dla naszych lasów są pożary, dlatego w trosce o bezpieczeństwo nas i naszej przyrody, pamiętajmy o zasadach bezpiecznego zachowywania się w lesie.