Lista aktualności Lista aktualności

Leśny symbol młodości i życia

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) jest charakterystycznym drzewem o białej korze oraz cienkich, zwisających gałązkach pokrytych małymi twardymi gruczołkami – stąd wzięła się jej nazwa - brodawkowata.

Brzoza brodawkowata jest pospolitym oraz bardzo charakterystycznym drzewem, które rośnie praktycznie na każdym siedlisku. Można ją spotkać rosnącą wśród pól, przy drogach oraz w głębi lasu. Może osiągać wysokość 20-30 m., grubość 40-60 cm. i żyje ok. 120 lat. W porównaniu do innych gatunków drzew jej żywotność jest stosunkowo krótka,ale za to ma wiele innych, bardzo wartościowych zalet.   

Brzoza jest gatunkiem światłożądnym, czyli najkorzystniejsze warunki wzrostu uzyskuje w miejscach silnie nasłonecznionych. Jest także gatunkiem szybkorosnącym. Na przykład w porównaniu z sosną już w wieku kilku lat brzoza jest dwa razy wyższa i grubsza. Początkowo jej kora jest brązowa, później zmienia się w białą, a to na skutek występowania w niej substancji zwanej betuliną. Stąd nazwa łacińska brzozy – Betula. Substancja ta to organiczny związek chemiczny, który wykazuje działanie ochronne dla pnia brzozy jak również jest wykorzystywany do leczenia bardzo poważnych dolegliwości. Betulina wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Jest także pomocna przy szybszym gojeniu się ran. Wzmacnia także cebulki włosów, co może spowodować zaprzestanie ich wypadania. Jednak jej najważniejsze działanie polega na apoptozie komórek nowotworowych, czyli ich naturalnym zniszczeniu. Warto wspomnieć, że betulina ma także działanie ochronne wątroby, nerek oraz przeciwwirusowe.  W każdym sklepie ekologicznym znajdziemy mnóstwo preparatów na bazie betuliny.

Według medycyny naturalnej brzoza emituje bioprądy. Zalecane jest przytulanie się do pnia brzozowego, co skutkuje naładowaniem nas pozytywną energią…

Brzoza jest jednym z najstarszych drzew występujących na ziemi. Prawdopodobnie była już w czasach przed powstaniem ludzkości. Dawniej była uznawana za drzewo święte, jako symbol m.in. młodości i życia. W tym celu pod brzozami składano ofiary z pierogów i kaszy. Każdy kto złożył taką ofiarę mógł żyć długo i szczęśliwie. Był to zwyczaj, który w czasach chrześcijańskich praktykowano w okolicy Wielkanocy. Brzoza często wyznaczała miejsce praktyk kulturowych i rytualnych. Początek roku kalendarzowego rozpoczynano paląc ogień z drewna brzozowego oraz gałązkami dekorowano domostwa. Wierzono w ten sposób, że cały rok będzie szczęśliwy, bogaty w plony oraz wolny od złych duchów i uroków. Znaczenie symboliczne brzozy odgrywało bardzo ważną rolę praktycznie w każdym domu. Istotne znaczenie, podobnie jak w obecnych czasach miało również charakter zdrowotny. Liście, kora oraz sok brzozowy były podstawowymi lekarstwami w każdym domu. Oskoła, czyli sok, który występuje w drewnie brzozowym jest dostępny również dzisiaj. Posiada on bowiem bardzo lecznicze właściwości i zalecany jest do codziennego picia. Smakuje i wygląda jak zwykła, lekko słodka woda. Można go pić w formie nieprzetworzonej. Pamiętajmy jednak, że kaleczenie, uszkadzanie i niszczenie roślin, drzew i krzewów w lasach jest zabronione.

Brzoza wykorzystywana jest nie tylko jako środek leczniczy. Dobrze sprawdza się przy garbowaniu, ponieważ zawiera dużą ilość garbników. Dawniej korę brzozową stosowano przy budowie progów, dachów lub stropów, ponieważ jest ona całkowicie wodoszczelna. Jeszcze dzisiaj w Skandynawii korą brzozową w połączeniu z innymi materiałami używa się do budowy dachów. Obecnie z drewna i gałęzi wyrabia się małe i średnie przedmioty tj. spinacze, tabakiery, kosze i plecionki (np. miotły lub wianki) jak również duże elementy, głównie meble. Brzoza chętnie jest wykorzystywana w tym celu jako sklejka. Drewna brzozowego nie stosuje się jako materiał budowlany, ponieważ nie odznacza się dużą wytrzymałością. Cenione jest również jako opał, ponieważ dzięki zawartym olejkom eterycznym dobrze się pali, wydzielając przy tym dużo ciepła.

Brzoza brodawkowata to wyjątkowo ciekawy gatunek drzewa. Występuje wszędzie i znacznie urozmaica nasze drzewostany. Podczas długich, leśnych spacerów po lesie warto dla naszego dobrego samopoczucia usiąść i odpocząć przy białym pniu brzozowym…

Włóknouszek ukośny – grzyb zwany także czagą rosnący na brzozie wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, dlatego  stosowany jest w medycynie ludowej.