Lista aktualności Lista aktualności

Drzewo o wielu symbolach

Świerk pospolity z łac. Picea Abies oznacza „wydzielający żywicę" i jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce południowej oraz północno-wschodniej. W Polsce jest drzewem o wielu znaczeniach symbolicznych. Najczęściej o świerku przypominamy sobie w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Świerk pospolity ma wiele znaczeń symbolicznych. Jest między innymi odznaczeniem łowieckim zwanym „złom". Jest to nic innego jak gałązka świerkowa, którą wręcza się myśliwemu w celu oddania hołdu zwierzynie. Świerk jest również symbolem PTL – Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego odznaka składa się z jego trzech gałązek. Polskie Towarzystwo Leśne jest jednym z najstarszych stowarzyszeń a jego początki sięgają 1882 roku. PTL wydaje jedno z najstarszych na świecie czasopism leśnych „Sylwan" oraz jest członkiem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody – IUCN.

Świerk preferuje miejsca zacienione oraz rośnie bardzo wolno. Podczas spalania wydaje charakterystyczne trzaski, które wynikają z dużej ilości pęcherzy żywicznych w nim zawartych. Dodatkowo jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, co potwierdza zamieranie świerków w Sudetach.

Jednak dla nas w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia świerk to potocznie choinka. Co roku, począwszy od XVIII wieku drzewko to trafia do naszych domów i mieszkań gdzie jest symbolem życia i odrodzenia. Z dawien dawna gospodarz przynosił z lasu choinkę, a jego cała rodzina ją ozdabiała. Taka tradycja to swoisty element przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo pod nią corocznie Święty Mikołaj zostawia prezenty dla grzecznych dzieci… Tak więc bez wątpienia świerk jest gatunkiem, który ma zaszczytne miejsce w naszych domach w okresie świątecznym.

Choinki pochodzące z lasów, które trafiają do naszych domów mogą być hodowane na plantacjach lub w miejscach upraw sezonowych, dlatego ich pozyskanie nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.

 

W Polsce najgrubszy świerk ma ponad 412 cm w obwodzie i rośnie w Nadleśnictwie Śnieżka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu. W naszej okolicy, chociaż mniej pokaźne także rosną grube i wysokie świerki.