Lista aktualności Lista aktualności

„LEŚNE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE”

Święta Bożego Narodzenia, to szczególny okres spędzany w rodzinnym gronie, z zachowaniem wielu tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Jedną z wielu tradycji w naszych domach jest pachnąca choinka, czyli zazwyczaj jest nią kolorowo przystrojony świerk pospolity. Rolę choinki spełniają także inne gatunki drzew leśnych tj. sosna bądź jodła. Jednak wszyscy w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na nie udekorowany  świerk mówią potocznie choinka. Co roku, począwszy od XVIII wieku drzewka trafiają do naszych domów i mieszkań gdzie są symbolem życia i odrodzenia.
Z dawien dawna gospodarz w wigilię przynosił z lasu choinkę, a jego cała rodzina ją ozdabiała. Taka tradycja to swoisty element przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo pod nią corocznie Święty Mikołaj zostawia prezenty nie tylko dla grzecznych dzieci… Tak więc bez wątpienia to głównie świerk jest gatunkiem, który ma zaszczytne miejsce w naszych domach w okresie świątecznym.

Tradycją stały się również różnego rodzaje stroiki świąteczne złożone z gałązek drzew iglastych, szyszek i innych różnych ozdób. To bardzo modne elementy wystroju naszych domów i mieszkań, które dodatkowo sprawiają, że Święta są bardzo wyjątkowe i nastrojowe. 

Kolejną tradycją i symbolem jest jemioła, zawieszana na futrynie lub suficie, która ma na celu przede wszystkim przynieść bogactwo w nadchodzącym roku.  Ponadto od zawsze związana była z pocałunkami i symbolem miłości.

To tylko nieliczne tradycje, ściśle związane z dobrodziejstwami z naszych lasów. Dlatego warto w tym szczególnym okresie wybrać jednak naturalną choinkę, która z pewnością jest ekologiczna i przy okazji ekonomiczna a przede wszystkim wydziela zdrowotne olejki eteryczne.